.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Neziskovky vyzvali kandidátov na primátorov na transparentnosť
Pridané: 17. 10. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) - Päť neziskových organizácií vyzvalo kandidátov na primátorov krajských miest, aby pri financovaní kampane pred novembrovými voľbami postupovali tak, akoby nové volebné zákony platili už teraz. "Zverejnite po novembrových komunálnych voľbách výšku a štruktúru svojich výdavkov na volebnú kampaň. Zvážte zriadenie a sprístupnenie verejnosti osobitného, tzv. transparentného účtu pre potreby volebnej kampane," stojí vo výzve, ktorú agentúre SITA zaslal Inštitút pre verejné otázky. Podobne vyzvali tiež politické strany, ktoré postavili do volieb primátorov krajských miest svojich zástupcov, alebo podporujú zástupcov iných strán či nezávislých kandidátov.

Signatári výzvy pripomínajú, že parlament schválil v máji zákon o volebnej kampani, ktorý upravuje predvolebné aktivity pri všetkých typoch volieb. Tento zákon začne platiť až v júli 2015, preto sa novembrové komunálne voľby uskutočnia podľa doteraz platného zákona. "Tento zákon nijako neupravuje otázky financovania volebnej kampane, vrátane zverejnenia výdavkov na ňu," píšu neziskovky. "Nazdávame sa, že záujem verejnosti o transparentnú a otvorenú politiku v rámci lokálnej demokracie by mal mať prednosť pred formálnou platnosťou právnych noriem," dodávajú.

Ak kandidáti na primátorov krajských miest zareagujú na výzvu pozitívne, zverejnené informácie od nich plánuje Inštitút pre verejné otázky vyhodnotiť v rámci medzinárodného projektu monitorovania volebnej kampane. Zverejniť chcú aj mená kandidátov, ktorí zareagujú na výzvu pozitívne.

Pod výzvu sa podpísali prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov, riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šipoš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliaš, výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti (NOS – OSF) Marek Kapusta a riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) Ctiborpr;nr

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----