.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Predvolebné diskusie avizujú RTVS a TA3
Pridané: 28. 10. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 28. októbra (SITA) - Špeciálne vysielanie pred voľbami do orgánov samosprávy obcí, ktoré nás čakajú 15. novembra, pripravuje verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a spravodajská televízia TA3. Viaceré médiá avizujú, že v prípade záujmu budú vysielať aj politickú reklamu. Najkomplexnejšie volebné vysielanie - diskusie či informačný servis pre voličov pripravuje RTVS. Predvolebná kampaň k novembrovým obecným voľbám sa začne už v stredu 29. októbra o 7:00 a skončí sa 13. novembra o 7:00. Pre komunálne voľby platí predvolebné informačné moratórium. Moratórium trvá aj počas samotných volieb až do zatvorenia volebných miestností, teda aj v sobotu 15. novembra do 20:00. Zverejňovať výsledky predvolebných prieskumov verejnej mienky možno od 8. novembra od 07:00. Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) monitoring dodržiavania zákonných pravidiel volebného vysielania nepripravuje. Vysielanie bude monitorovať najmä na základe sťažností. Vysielatelia v súvislosti s komunálnymi voľbami nie sú povinní predkladať rade na schválenie projekty volebných štúdií, doplnila pre SITA hovorkyňa RVR Lucia Jelčová.

Podrobnosti o voľbách našich obecných, mestských či miestnych poslancov a budúcich starostov a primátorov ponúka už vyše týždňa RTVS, ktorý zároveň avizuje najviac predvolebných programov. Regionálne vysielanie Slovenského rozhlasu - Rádio Regina vysiela od 19. októbra v rámci pravidelnej relácie Klub komunálnej politiky naživo diskusie kandidátov na primátorov okresných miest, informovala agentúru SITA hovorkyňa RTVS Dominika Šulková. Diskusie sa vysielajú denne o 17:15 na vlnách Radia Regina Banská Bystrica, Bratislava a Košice. Slovenská televízia zas vo večernej relácii Správy a komentáre na Dvojke od piatka 31. októbra odvysiela diskusie s kandidátmi na primátorov krajských miest s moderátorom Martinom Strižincom. "Médiá verejnej služby budú verejnosť podrobne informovať, voliči totiž 15. novembra rozhodnú o svojom najbližšom okolí, svojich zástupcoch v mestách a obciach, kde žijú. Práve preto prinesieme historicky najviac diskusií doposiaľ, viac ako 70 z troch štúdií RTVS v Košiciach, Bratislave a Banskej Bystrici. Chceme sa zamerať aj na servis pre voličov," uviedol pre agentúru SITA Lukáš Diko, riaditeľ sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS. Spomínaný servis pre voličov RTVS pripravuje v podobe Rád voličom. Volebný informačný servis sa rádiotelevízii osvedčil aj pred tohtoročnými voľbami prezidenta a poslancov europarlamentu. "RTVS bude tak ako pri uplynulých volebných vysielaniach podrobne informovať o priebehu volieb a ich výsledkoch v rozhlase aj v televízii," dodala Šulková. V televíznom aj rozhlasovom vysielaní RTVS je zo zákona vyhradený priestor i pre politickú reklamu. "V akom rozsahu budeme politickú reklamu vysielať, závisí od záujmu klientov," dodala pre SITA hovorkyňa RTVS.

Televízia TA3 sa komunálnym voľbám bude venovať od 4. novembra v reláciách Téma dňa a Tak takto?!, v ktorých privíta hostí z miest a obcí z celého Slovenska. "Pri tejto príležitosti prieskumná agentúra AKO urobila pre TA3 exkluzívny prieskum vo vybraných mestách a obciach, na základe ktorého si televízia bude pozývať kandidátov do diskusných relácií," avizoval za TA3 Ján Kalafut z agentúry PR Clinic. "Všetky prieskumy zverejní TA3 4. novembra a vždy na začiatku každej diskusnej relácie až do zákonom stanoveného moratória," dodal Kalafut s tým, že prvú Tému dňa venovanú obecným voľbám odvysiela televízia 5. novembra s kandidátmi na primátora mesta Humenné.

Súkromná televízia Markíza pripravuje k výsledkom obecných volieb na nedeľu 16. novembra so začiatkom o 13:00 špeciálny formát s názvom Komunálne voľby 2014 - mimoriadna relácia, ktorý budú moderovať Zlatica Puškárová a Michal Kovačič. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol Lukáš Kočišek, PR manažér Markíza Slovakia, moderátori "ako hostí privítajú politického komentátora Mariána Leška a rektora Akadémie médií Eduarda Chmelára". Relácia ponúkne v živých vstupoch z regiónov grafický prehľad výsledkov volieb. Markíza bude komunálne voľby priebežne sledovať vo všetkých spravodajských reláciách a v Teleráne.

K výsledkom volieb pripraví samostatnú reláciu aj Rádio Expres. Po uzatvorení volebných miestností večer 15. novembra "sa začne niekoľkohodinová relácia, ktorú bude moderovať Braňo Závodský. Práve v nej budeme priebežne informovať o výsledkoch tak, ako budú aktualizované. Spojíme sa s volebnými víťazmi a porazenými v najdôležitejších obciach Slovenska, rovnako s politickými komentátormi," informoval SITA šéf spravodajstva Rádia Expres Peter Palovič. Rádio sa bude venovať komunálnym voľbám v pravidelných spravodajských reláciách, diskusie jednotlivých kandidátov neplánuje. Voľby podľa Paloviča dostanú priestor aj v relácii Braňo Závodský Naživo, najmä týždeň pred voľbami - od 10. do 14. novembra.

Televízia JOJ k obecným voľbám podľa jej hovorkyne Lucie Kulihovej špeciálny formát nepripravuje.tm;nr

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----