.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
RTVS: KDH potvrdzuje líderstvo pravice, v parlamente je aj 99%
Pridané: 14. 2. 12
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 14. februára (SITA) - Nové politické subjekty 99% - občiansky hlas aj Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti miera do parlamentu. Podľa výsledkov reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus, ktoré dnes zverejnil Rozhlas a televízia Slovenska, by hnutie Igora Matoviča volilo 8,9 percenta ľudí, strane 99% by dalo hlas 6,9 percenta ľudí a vo voľbách by sa umiestnili na tretej, respektíve štvrtej priečke. Dominanciu v prieskume s prehľadom potvrdzuje Smer-SD, so ziskom 37,3 percenta hlasov by však získal o 4,5 percentuálneho bodu menej než v januárovom prieskume.
Na druhej priečke by sa so ziskom 10,3 percenta umiestnilo KDH, ktoré potvrdzuje líderstvo v segmente pravicových strán. Až piate miesto by obsadila strana dvojnásobného premiéra Mikuláša Dzurindu - SDKÚ-DS by si pripísala 6,1 percenta hlasov. Rovných 6 percent občanov sa chystá voliť Most-Híd a brány parlamentu by prekročila aj SaS s preferenciami na úrovni 5,9 percenta.
So ziskom 4,2 percenta by sa do snemovne nedostala SNS, mala by však nárok na príspevok za hlasy. Strane slobodné slovo - Nory Mojsejovej by podľa prieskumu dalo hlas 3,5 percenta voličov. SMK by sa s podporu 2,4 percenta občanov musela uspokojiť s tým, že jej štát vráti volebnú kauciu. Vladimírovi Mečiarovi a jeho ĽS-HZDS by dalo hlas 1,8 percenta respondentov, Ľudovej strane Naše Slovensko 1,2 percenta a Komunistickú stranu Slovenska by volilo rovné percento. Zvyšné strany podporuje menej než jedno percento voličov.
Parlamentné kreslá by si teda rozdelilo sedem strán. Najviac, 69, by ich pripadlo poslancom za Smer-SD, kresťanskí demokrati by obsadili 19 stoličiek a Obyčajní ľudia by mali 16 hlasov, 99% by disponovali 13 hlasmi a trio SDKÚ-DS, Most-Híd a SaS zhodne po 11. V parlamentnej matematike to znamená, že Smer-SD by na vytvorenie väčšinovej vlády potreboval koaličného partnera, stačili by mu však hlasy ktorejkoľvek ďalšej strany. Naopak, na vytvorení vlády bez sociálnych demokratov by sa museli zhodnúť členovia všetkých ostatných strán.
Agentúra prieskum vykonala v prvom februárovom týždni, teda ešte pred rozpadom kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Reprezentatívnu vzorku tvorilo 1 053 respondentov, ktorým výskumníci položili otázku: "Predstavte si, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany. Ktorej by ste dali svoj hlas?" Voliť by nešlo 15 percent respondentov a 17,4 % odpovedalo "neviem" či "nechcem odpovedať". Percentuálne výsledky strán sú vyrátané z odpovedí 67,6 percenta ľudí, ktorí sa k volebným urnám chystajú a prezradili, koho chcú voliť.
Agentúra SITA vydá k správe tabuľku s podrobnými údajmi: Tab: KDH potvrdzuje líderstvo pravice, v parlamente je aj 99%


tp;bl
.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----