.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
IVO: Na Slovensku pribúda skalných rozhodnutých nevoličov
Pridané: 12. 3. 10
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 12. marca (SITA) - Na Slovensku narastá skupina skalných rozhodnutých nevoličov, ktorí zo zásady voliť nechodia. Kým pred minulými parlamentnými voľbami v roku 2006 ich bolo deväť percent, dnes je ich 13 percent. Podľa sociologičky Oľgy Gyarfášovej z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) ide skôr o mladých ľudí, často prvovoličov. Volebnú účasť odhadujú analytici IVO zhruba na 55 percent. Ako podotkla, pre tieto voľby sa nedá paušálne povedať, komu prospeje a komu uškodí vyššia volebná účasť. "Závisí to skôr od toho, ako jednotlivé strany dokážu adresne mobilizovať svojich prívržencov," je presvedčená Gyarfášová.
Najstabilnejších voličov má podľa výsledkov prieskumu, ktorý IVO uskutočnil vo februári, SMK. Na druhom póle je prekvapujúco ĽS-HZDS, ktorá mala na seba v minulosti najsilnejšie naviazaný elektorát, ale aj SaS a SNS. "Sú to dva odlišné prípady," vysvetlila Gyarfášová. Ako podotkla, SaS je nová strana a to, že sú jej voliči nestabilní, je niečo, čo sa pri nových stranách opakuje. Poukázala, že to bol aj efekt Slobodného fóra, ktoré pred voľbami vykazovalo vyššie preferencie ako ukázal volebný výsledok. Pri SNS je podľa Gyarfášovej obrovská premenlivosť voličov. "Stráca voličov, ale získava nových. Je to postavené na momentálnej mobilizácii," komentovala. Ako Gyarfášová dodala, strany takéhoto typu - pravicové nacionalistické, majú takýto typ elektorátu aj v iných krajinách. Aj napriek vysokej fluktuácii však môže SNS na rozdiel od iných strán získať tesne pred voľbami nových ľudí nejakou radikálnou emocionálnou agendou.
"Opakovane konštatujeme to, že názory prívržencov jednotlivých strán sú nevyprofilované," uviedla Gyarfášová. Zo zaujímavých výsledkov prieskumu, ktorý pre IVO robila agentúra Focus, poukázala na názorovú priepasť medzi voličmi SMK a Most-Híd. Podľa analytikov sa to odvíja jednak od demografického zázemia, lebo k Mostu-Híd sa priklonilo mladšie mestské voličstvo, ktoré je liberálnejšie a menej štátno-paternalisticky orientované, jednak od etnického hľadiska, lebo kým SMK volili takmer výlučne občania maďarskej národnosti, Most-Híd má aj voličov slovenskej národnosti. SMK má okrem toho spolu s ĽS-HZDS najstarších voličov - asi tretinu tvoria ľudia nad 65 rokov. Prieskum podľa Gyarfášovej ukázal, že medzi SMK a Most-Híd neexistuje taká averzia, ktorá by sa dala očakávať a vnímajú sa ako pomerne blízki partneri.
Novinkou oproti minulosti je to, že volebný líder je vždy jednotkou v rámci daného elektorátu. "Nebývalo to tak vždy," zdôraznila Gyarfášová. Vyššiu dôveryhodnosť majú lídri koaličných strán, ale je to jednoznačné aj v opozícii. Dvaja politici prekračujú aj hranice vlastnej strany - sú nimi Robert Fico a Iveta Radičová. Kým Fico je dvojkou v koaličných stranách, Radičová je vysoko dôveryhodnou političkou v Moste-Híd aj v SaS.

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.
.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----