.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Na prieskumy je priestor len do stredy
Pridané: 11. 3. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 11. marca (SITA) - Prieskumy verejnej mienky k prezidentským voľbám sa môžu zverejňovať už len niekoľko hodín. Posledný možný deň na ich publikovanie je streda 12. marca. Agentúry Polis, MVK a Focus už všetky svoje prieskumy zverejnili. Focus vydal posledný prieskum dnes.

Zákon o voľbe prezidenta uvádza, že "uverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky možno najneskôr tri dni pred dňom konania voľby". Podľa Jána Baránka z Polisu nemá dvojdňové obmedzenie zmysel. Za nezmysel ho považuje aj Pavel Haulík z MVK. "Ak sú prieskumy informácie, potom nemá obmedzenie absolútne žiadnu relevanciu," hovorí Haulík. Pripomína, že niektorí politici síce vnímajú prieskumy ako ovplyvňovanie či kampaň, no potom by bolo treba podľa neho upraviť legislatívu, lebo sú voľby, kde kampaň nie je limitovaná. Šéf Focusu Martin Slosiarik považuje moratórium na prieskumy za príliš dlhé. "Obmedzil by som ho na 24 hodín, na poslednú chvíľu," povedal. Prieskum tiež vníma ako informáciu pre voliča.

Oslovené agentúry sa nechystajú počas volebnej soboty robiť tzv. exit polly, teda prieskumy o tom, ako ľudia volili. Výsledky exit pollov sa zverejňujú po zatvorení volebných miestností. Zákon totiž zakazuje uverejňovať výsledky prieskumov hlasovania počas hlasovania. Podľa Haulíka sú exit polly nákladné a pri prezidentských voľbách je ich zmysel otázny, keďže tento typ volieb je na spracovanie pomerne jednoduchý a dá sa podľa neho čakať skoré sčítanie výsledkov. "Voľby sa končia príliš neskoro na to, aby bolo možné výsledky exit pollu v médiách výraznejšie analyzovať," argumentuje Haulík. Rovnaký dôvod spomína aj Slosiarik.

Prvé kolo prezidentských volieb bude v sobotu 15. marca, prípadné druhé kolo sa uskutoční o dva týždne, v sobotu 29. marca. Hlasovať o tom, kto zasadne na päť rokov do kresla hlavy štátu, sa bude od 7:00 do 22:00. V prípade, že si to vyžadujú miestne podmienky, môže starosta obce určiť skorší začiatok hlasovania. Volebné miestnosti však musia byť otvorené do 22:00.pr;bl

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----