.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
BANSKÁ BYSTRICA: Dve tretiny primátorov okresných miest zostali
Pridané: 8. 12. 02
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BANSKÁ BYSTRICA 8. decembra (SITA) - Osem z 12 primátorov okresných miest Banskobystrického kraja uspelo v snahe obhájiť v komunálnych voľbách svoje posty. Naopak v Lučenci, Rimavskej Sobote, Veľkom Krtíši, Žiari nad Hronom - a v Brezne, kde doterajší primátor už nekandidoval - majú radnice nových šéfov. Vyplýva to z výsledkov volieb, ktoré agentúre SITA poskytli predsedovia a zapisovatelia mestských, prípadne okresných volebných komisií.
Vo funkcii ostávajú primátori Ján Králik v Banskej Bystrici, Marián Lichner v Banskej Štiavnici, Ján Šufliarský v Detve, Ján Hambacher v Krupine, Ján Koršó v Poltári, Jaroslav Gočaltovský v Revúcej, Vladimír Maňka vo Zvolene a Dušan Gréger v Žarnovici. Novými tvárami sú Jaroslav Demian v Brezne, Milan Marko v Lučenci, Štefan Cifruš v Rimavskej Sobote, Jozef Sauer vo Veľkom Krtíši a Ivan Černaj v Žiari nad Hronom.
Nezávislí primátori sú traja (J.Šufliarský, Š.Cifruš a I.Černaj), kandidátom jedinej strany boli dvaja (J.Hambacher, J.Koršó), zvyšných osem je koaličných. Členmi SDĽ sú štyria primátori, HZDS-ĽS má dvoch, po jednom má HZD, Ľavicový blok, dvaja sú nestranícki nominanti koalícií. Najčastejším členom úspešných primátorských koalícií sú HZDS-ĽS (šesťkrát), SDĽ (päťkrát), HZD a Smer (štyrikrát).
Najvýraznejšie víťazstvo dosiahol J. Koršó, ktorý získal viac ako 3/4 platných hlasov voličov alebo tiež 6,6-krát viac ako druhý v poradí. Viac ako polovičku hlasov získali tiež J. Králik, J. Šufliarský a V. Maňka. Najnižší percentuálny zisk - 23,5 percenta stačil na víťazstvo Š. Cifrušovi, ktorý zvíťazil aj najtesnejším pomerom, lebo jeho súper získal 22 percent.
V Banskej Bystrici získal 53-ročný Ján Králik (HZD-HZDS-ĽS-KSS-NOSPN-SDĽ-SDSS-ZRS) 52 percent platných hlasov, najlepší z jeho oponentov - Peter Múkera (ANO-SDKÚ-Smer) len necelých 15 percent. V Banskej Štiavnici vstupuje 53-ročný Marián Lichner (HZD-KSS-SDA-SDĽ-Smer-SNS-SOP-ZRS) už do štvrtého volebného obdobia. Získal viac ako 49 percent hlasov, druhý Milan Klauz ako nezávislý viac ako štvrtinu. V Brezne Vladimíra Faška (SDĽ) vystrieda jeho 39-ročný stranícky kolega Jaroslav Demian (HZDS-ĽS - SDĽ), ktorý bol zástupcom prednostu BBSK a prednostom okresného úradu. Presvedčil tri desatiny z hlasujúcich voličov, zatiaľ čo jeho súper Daniel Bučko (ANO-Smer) len dve desatiny voličov. V Detve nezávislý 38-ročný Ján Šufliarský obhájil primátorský post pred svojim predchodcom Jozefom Krnáčom (HZDS-ĽS, HZD, KSS) rozdielom 2997 ku 717 z celkových 4894 platných hlasov. V Krupine 56-ročný Ján Hambacher (HZDS-ĽS) výrazne predbehol druhého Tibora Tuhárskeho (KDH), keď získal takmer polovičku platných hlasov - 1318 hlasov, zatiaľčo najlepší z jeho súperov len 479.
V Lučenci získal najviac 51-ročný riaditeľ Hotelovej akadémie Milan Marko (ANO - HZDS-ĽS - SDKÚ - Smer - SNS), ktorý od 7345 hlasujúcich získal 3318 hlasov, druhý Péter Csusz (SMK) presvedčil 1575 voličov. Doterajší dvojnásobný primátor Jozef Murgaš (SDA) prepadol s 365 hlasmi. V Poltári potvrdil 52-ročný Ján Koršó (HZD) úvahy o tom, že mesto je baštou HZD. Obdržal hlasy viac ako troch štvrtín voličov, ktorí prišli k urnám. Bývalá riaditeľka OÚP Jana Juraštíková (HZDS-KSS) presvedčila len 258 voličov. V Revúcej po tretí raz zasadne na primátorský stolec 48-ročný Ján Gočaltovský (SDĽ-Smer), lebo získal viac ako dve pätiny platných hlasov, druhý v poradí Ivan Rusnák (SDKÚ-HZDS-ĽS) len desatinu. V Rimavskej Sobote, kde primátorov volilo 7727 voličov nezávislý 45-ročný stomatológ Štefan Cifruš zvíťazil najtesnejším pomerom 1814 ku 1699 hlasom nad Jozefom Šimkom (HZD). Vo Veľkom Krtíši vyhral 59-ročný dôchodca Jozef Sauer (HZDS-ĽS), ktorému dala hlas tretina voličov. Za ním desaťročného primátora Dalibora Surkoša (SDA) tesne predbehol ešte Igor Boreš (DS-SDKÚ-KDH-SMK-SZS), obaja získali viac ako pätinu platných hlasov. Zvolenský primátor a bývalý poslanec NR SR 43-ročný Vladimír Maňka (ANO - HZD - HZDS-ĽS - KSS - PSNS - SDA - SDĽ - Smer - SNS) obhájil s prevahou primátorský post pred prednostom OÚ Petrom Randuškom (DS-KDH-SDKÚ-SZS), keď získal 57 percent platných hlasov a jeho súper len necelú štvrtinu. V Žarnovici dvojnásobný primátor 48-ročný Dušan Gréger uspel po tretíkrát, získal 45 percent hlasov, najlepší z porazených Peter Mikuška (ANO-KDH-Smer-SNS) necelú štvrtinu. V Žiari nad Hronom vyhral 39-ročný nezávislý podnikateľ Ivan Černaj. Získal 46 percent hlasov, keď najväčšou súperkou mu bola Božena Mikulčíková (HZDS-ĽS) s 18 percentami a doterajší primátor Márius Hrmo získal o percento menej ako ona.

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----