.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Obyvatelia 27 obcí si dnes volia starostov či poslancov
Pridané: 7. 3. 15
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 7. marca (SITA) - Starostov či poslancov volia dnes do 20:00 v 27 obciach. Volí sa takmer vo všetkých krajoch, výnimkou je Bratislavský kraj. Voliť svojich obecných zástupcov mali dnes pôvodne v 29 obciach. Voľby sa však opakovane neuskutočnia v Harakovciach (okres Levoča) a Ondavke (okres Bardejov), kde mali obyvatelia zvoliť nielen nového starostu, ale aj po troch poslancoch do svojich obecných zborov. Na post starostu a poslancov sa totiž v týchto obciach nenašiel ani jeden kandidát. Voľby tu preto opakovane nebudú. Obe obce z Prešovského kraja majú menej ako sto obyvateľov a povedú ich naďalej tí, ktorí boli zvolení v predošlých voľbách.

Starostu aj poslancov volia obyvatelia v dvoch obciach - Ižipovce (okres Liptovský Mikuláš) a Zálesie (okr. Kežmarok). Iba o starostovi rozhodujú voliči v 11 obciach: Hubice (okres Dunajská Streda), Dolné Dubové (okr. Trnava), Branč (okr. Nitra), Lužany (okr. Topoľčany), Jasenové (okr. Žilina), Varín (okr. Žilina), Buzitka (okr. Lučenec), České Brezovo (okr. Poltár), Veľký Lom (okr. Veľký Krtíš), Brežany (okr. Prešov) a Kuzmice (okr. Trebišov). Doplniť svoj poslanecký obecný zbor musia v obciach: Horný Bar (okr. Dunajská Streda), Smolinské (okr. Senica), Naháč (okr. Trnava), Melčice-Lieskové (okr. Trenčín) a tiež v troch obciach v okrese Liptovský Mikuláš - v Jalovci, Jamníku a Pavčinej Lehote. Do obecného zastupiteľstva sa volí i v obciach: Lopušné Pažite (okr. Kysucké Nové Mesto), Stránske (okr. Žilina), Kunešov (okr. Žiar nad Hronom), Poľanovce (okr. Levoča), Podhradík (okr. Prešov), Nižná Pisaná (okr. Svidník) a Chrasť nad Hornádom (okr. Spišská Nová Ves). Podmienkou pre účasť na hlasovaní je vek nad 18 rokov. Keďže v obecných voľbách volia v každej obci jej obyvatelia vlastných komunálnych zástupcov, voliť sa dá len v mieste trvalého bydliska.

Už v deň posledných volieb do orgánov samosprávy obcí, 15. novembra 2014, bolo jasné, že v 14 obciach nevolia celé zastupiteľstvo, v šiestich obciach nevolili starostu a z nich v troch ani svoj poslanecký zbor. Voľby sa tak 15. novembra vôbec nekonali v obciach: Ižipovce, Ondavka a Harakovce, a teda sa volilo iba v 2 923 obciach z celkového počtu 2 926 obcí. Tento zoznam obcí sa rozšíril o ďalšie po vyhlásení výsledkov. Nové voľby v obciach, mestách či mestských častiach sa konajú aj vtedy, ak Ústavný súd SR rozhodne, že niekde boli voľby neplatné.

O vyhlásení nových obecných volieb pre 29 obcí, v ktorých sa minulý rok 15. novembra voľby buď nekonali, alebo v nich nezvolili všetkých obecných zástupcov, rozhodol 26. novembra 2014 predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. Predseda NR SR podľa zákona vyhlasuje nové voľby do 14 dní od oficiálneho zverejnenia výsledkov volieb. Do zvolenia nových obecných zástupcov vedú obce tí, ktorí boli zvolení v predošlých voľbách.ta;tm

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----