.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Primátorov a starostov volíme o týždeň
Pridané: 8. 11. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 8. novembra (SITA) - Starostov obcí, primátorov miest a poslancov zastupiteľstiev budeme voliť presne o týždeň. Komunálne voľby budú v sobotu 15. novembra od 7:00 do 20:00. Približne 4,4 milióna obyvateľov Slovenska si v nich bude môcť vyberať predstaviteľov obcí, miest a v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častí na najbližšie štyri roky. Ak si to v niektorých obciach vyžiadajú miestne podmienky, môžu volebné miestnosti otvoriť aj skôr, všade sa však bude hlasovať do 20:00. Ako agentúru SITA informovala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Eva Chmelová, voľby však nebudú vo všetkých 2 926 obciach.

Pre nedostatok kandidátov si v 14 obciach nezvolia celé zastupiteľstvo, v piatich obciach nebudú voliť starostu a z nich v troch ani svoj poslanecký zbor. V týchto obciach sa voľby budú opakovať. Nové voľby vyhlási do 14 dní od vyhlásenia výsledkov volieb predseda národnej rady. Pravdepodobne budú na prelome februára a marca. Kým tu nezvolia svojich obecných zástupcov, vedú obce tí, čo boli zvolení v predošlých voľbách. V troch obciach voľby vôbec nebudú. Zo zákona sa voľby do obecných či mestských zastupiteľstiev a voľby starostov a primátorov konajú v posledných 14 dňoch ich volebného obdobia. Keďže mestských a obecných zástupcov sme naposledy riadne volili v sobotu 27. novembra 2010, uplynie im volebné obdobie presne 27. novembra tohto roka.

Oficiálna mediálna kampaň ku komunálnym voľbám beží od 29. októbra. Skončí sa 48 hodín pred začiatkom volieb. Informačné moratórium bude platiť aj vo volebný deň až do zatvorenia volebných miestností o 20:00. Dnes o 7:00 začalo platiť moratórium na zverejňovanie výsledkov prieskumov verejnej mienky k týmto voľbám. Výsledky prieskumov sa môžu zverejňovať až po skončení hlasovania.

Komunálne voľby majú niekoľko osobitostí. Voliť v nich môžu aj cudzinci, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Pre všetkých platí, že v deň volieb, teda 15. novembra, musia dosiahnuť vek minimálne 18 rokov. Voliť nemôžu podľa zákona tí, ktorým zákon obmedzuje osobnú slobodu z dôvodu ochrany zdravia ľudí, ďalej väzni a ľudia s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony alebo zbavení tejto spôsobilosti. Vo voľbách do orgánov samosprávy obcí volia v každej obci jej obyvatelia vlastných komunálnych zástupcov. Z tohto dôvodu sa dá voliť len v mieste trvalého bydliska. Preto v komunálnych voľbách neexistuje voličský preukaz, teda možnosť voliť v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku.

Od roku 1990, keď boli u nás prvé komunálne voľby v slobodných podmienkach, volebná účasť klesla. V roku 1990 dosiahla 63,75 percenta, v posledných troch obecných voľbách nepresiahla 50 percent. V roku 2002 prišlo k urnám 49,51 percenta voličov, o štyri roky neskôr účasť dosiahla 47,65 percenta a vo voľbách v roku 2010 sa na hlasovaní zúčastnilo 49,69 percenta voličov.

Združenie miest a obcí Slovenska upozorňuje, že v súčasnosti majú samosprávy okolo štyritisíc rôznych kompetencií. Výsledky obecných volieb ovplyvnia život v každej obci, meste či mestskej časti na najbližšie štyri roky. Obecné, mestské či miestne zastupiteľstvá rozhodujú o tom, ako sa využijú miestne dane a poplatky od obyvateľov, starajú sa napríklad o miestne cesty, materské školy, základné umelecké školy, osvetlenie, čistotu, verejnú zeleň, zásobovanie pitnou vodou, komunálny odpad a ďalšie oblasti. Medzi najdôležitejšie originálne kompetencie samosprávy patria tiež školské jedálne a centrá voľného času, opatrovateľské služby, kultúrne zariadenia. Zároveň majú obce kompetencie súvisiace s preneseným výkonom štátnej správy, ktoré financuje štát a patria medzi ne základné školy, stavebné konanie, matriky, životné prostredie a organizácia volieb a referend.zd;pr tm

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----