.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Nové voľby v 27 obciach boli v poriadku, očakávajú sa ďalšie
Pridané: 9. 3. 15
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 9. marca (SITA) - Sobotné komunálne voľby v 27 obciach sa uskutočnili podľa zákona a bez rušivých momentov, agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová. Keďže sa voľby nekonali všade, kde sa mali, začnú sa následne prípravy na ďalšie doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí. Ústredná volebná komisia dnes o výsledku sobotňajších nových volieb podpíše zápisnicu a doručí ju predsedovi Národnej rady (NR) SR Petrovi Pellegrinimu. Predseda NR SR následne podľa zákona do 14 dní od uverejnenia výsledkov Ústrednou volebnou komisiou vyhlási nové voľby, pripomenula Chmelová. Nové voľby sa očakávajú v šiestich krajoch Slovenska. Podrobný zoznam obcí, ktorých sa to týka bude známy po vyhlásení nových volieb predsedom parlamentu.

V Harakovciach (okres Levoča) a Ondavke (okres Bardejov) sa voľby v sobotu 7. marca opakovane nekonali. Dôvodom je, že na starostu a poslancov miestnych obecných zborov sa tu nenašiel ani jeden kandidát. Popri týchto dvoch obciach sa nové voľby uskutočnia aj v obciach, v ktorých Ústavný súd (ÚS) SR vyhlásil vlaňajšie novembrové obecné voľby za neplatné a tiež v obciach, kde je z rôznych dôvodov potrebné zvoliť starostu, či doplniť poslanecký zbor. Do zoznamu nových obecných volieb pribudnú obce Bunkovce (okr. Sobrance), Želovce (okr. Veľký Krtíš) a Repejov (okr. Medzilaborce). Vo všetkých troch obciach ÚS SR vyhlásil voľby starostu za neplatné. V zozname obcí, v ktorých ÚS SR označil hlasovanie z 15. novembra 2014 za neplatné a budú tu opakovať voľby starostu, je tiež obec Roztoky z okresu Svidník. V tomto prípade však zatiaľ ministerstvu vnútra nebol doručený nález ústavného súdu, doplnila Eva Chmelová. Roztoky tak budú zaradené do ďalšieho termínu konania nových volieb. Popri už spomínaných obciach sa nové voľby uskutočnia aj v obciach, kde sa udiali zmeny na postoch starostov alebo poslancov. Dôvodom na to môže byť odstúpenie, úmrtie, či právoplatné odsúdenie. Platí, že do zvolenia nových obecných zástupcov vedú obce tí, ktorí boli zvolení v predošlých voľbách, prípadne ich zástupcovia.

Starostu aj poslancov zvolili v sobotu 7. marca obyvatelia v dvoch obciach - Ižipovce (okres Liptovský Mikuláš) a Zálesie (okr. Kežmarok). Iba o starostovi rozhodli voliči v 11 obciach: Hubice (okres Dunajská Streda), Dolné Dubové (okr. Trnava), Branč (okr. Nitra), Lužany (okr. Topoľčany), Jasenové (okr. Žilina), Varín (okr. Žilina), Buzitka (okr. Lučenec), České Brezovo (okr. Poltár), Veľký Lom (okr. Veľký Krtíš), Brežany (okr. Prešov) a Kuzmice (okr. Trebišov). Poslanecký obecný zbor doplnili v obciach Horný Bar (okr. Dunajská Streda), Smolinské (okr. Senica), Naháč (okr. Trnava), Melčice-Lieskové (okr. Trenčín) a tiež v troch obciach v okrese Liptovský Mikuláš - v Jalovci, Jamníku a Pavčinej Lehote. Do obecného zastupiteľstva sa volilo v obciach Lopušné Pažite (okr. Kysucké Nové Mesto), Stránske (okr. Žilina), Kunešov (okr. Žiar nad Hronom), Poľanovce (okr. Levoča), Podhradík (okr. Prešov), Nižná Pisaná (okr. Svidník) a Chrasť nad Hornádom (okr. Spišská Nová Ves).tm;bl

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----