.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: V sobotu voľby len do 20:00
Pridané: 14. 11. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 14. novembra (SITA) - Starostov obcí, primátorov miest a poslancov zastupiteľstiev volíme v sobotu od 7:00, ale na rozdiel od ostatných volieb len do 20:00. Ak si to v niektorých obciach vyžiadajú miestne podmienky, môžu volebné miestnosti otvoriť aj skôr, všade sa však bude hlasovať do 20:00. Túto možnosť využilo sedem obcí. V Malej Lodine (okres Košice-okolie) otvoria volebné miestnosti už o 5:00 a od 6:00 sa bude dať hlasovať v obciach Lazany (okr. Prievidza), Skalka nad Váhom (okr. Trenčín), Veľká Hradná (okr. Trenčín), Skalité (okr. Čadca), Vyšná Šebastová (okr. Prešov) a Košická Polianka (okr. Košice-okolie), agentúru SITA o tom informovala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová.

ÚVK podľa Evy Chmelovej aj tesne pred voľbami dostáva množstvo podnetov na vedenie kampane. Nie je však oprávnená kontrolovať volebnú kampaň. Jediný, kto má na to právo, je Ústavný súd (ÚS) SR, zdôraznila pre SITA Chmelová. Volebné sťažnosti môžu podať na ÚS SR do 10 dní po oznámení výsledku volieb politické strany, 10 percent voličov príslušného volebného obvodu alebo kandidát, ktorý získal najmenej 10 percent hlasov. Ak ústavný súd zistí, že protizákonná volebná kampaň či ďalšie okolnosti mohli ovplyvniť výsledky volieb, môže výsledky volieb zrušiť, čo sa v minulosti už viackrát stalo. ÚVK rieši sťažnosti obyvateľov, ktorí chcú byť volebnými pozorovateľmi, ale okrskové volebné komisie im odmietli vyhovieť. ÚVK na svojom prvom zasadnutí 21. októbra prijala stanovisko, ktorým povolila účasť pozorovateľov, ak bude dodržaný poriadok vo volebnej miestnosti. ÚVK taktiež priebežne rieši problémy volebných komisií nižších stupňov. ÚVK sa najbližšie zíde na rokovaní v sobotu o 8:00, následne sa časť jej členov vyberie do terénu sledovať priebeh hlasovania a časť ostane v centrále riešiť prípadné problémy volebných komisií. ÚVK plánuje vyslať jedného svojho člena do Púchova, kde zistila porušenie volebného zákona.

Ako ďalej informovala zapisovateľka ÚVK, voľby nebudú vo všetkých 2 926 obciach. Pre tieto voľby vytvorili 5 989 volebných okrskov. Volebných miestností napokon bude iba 5 986, lebo v troch obciach voľby vôbec nebudú. Ide o obce Ižipovce (okres Liptovský Mikuláš), Ondavka (okres Bardejov) a Harakovce (okres Levoča), pretože v nich nepodali kandidačné listiny pre voľby poslancov zastupiteľstva a ani starostu obce. V 14 obciach nezvolia celé zastupiteľstvo, v šiestich obciach nebudú voliť starostu a v troch z nich ani svoj poslanecký zbor. Voľby sa tu preto budú opakovať. Nové voľby vyhlási do 14 dní od vyhlásenia výsledkov volieb predseda národnej rady. Pravdepodobne budú na prelome februára a marca. Do zvolenia nových obecných zástupcov vedú obce tí, čo boli zvolení v predošlých voľbách.

Zo zákona sa voľby do obecných či mestských zastupiteľstiev a voľby starostov a primátorov konajú v posledných 14 dňoch ich volebného obdobia. Keďže mestských a obecných zástupcov sme naposledy riadne volili v sobotu 27. novembra 2010, uplynie im štvorročné volebné obdobie presne 27. novembra tohto roka.

Až do sobotňajšieho skončenia hlasovania platí informačné moratórium. Moratórium sa začalo vo štvrtok 13. novembra o 7:00 a trvá až do zatvorenia volebných miestností. Počas moratória zákon zakazuje v médiách a v budovách, kde sú volebné miestnosti, a v ich bezprostrednom okolí zverejňovať alebo vysielať informácie o politických stranách a nezávislých kandidátoch v ich prospech alebo neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Členovia volebných komisií a pracovníci odborných útvarov až do podpísania zápisnice o výsledku hlasovania nesmú informovať o priebehu ani o čiastkových výsledkoch volieb. Moratórium platí od soboty 8. novembra aj na zverejňovanie výsledkov prieskumov k obecným voľbám. Zverejňovať sa môžu až po skončení hlasovania. Priebežné neoficiálne výsledky obecných volieb zverejní Štatistický úrad SR po zaznamenaní prvých zápisníc z miestnych či mestských volebných komisií v sobotu po 20:00 na dvoch webových stránkach - http://www.statistics.sk a http://www.volbysr.sk. Definitívne výsledky budú zverejnené po ich schválení ÚVK v nedeľu 16. novembra.tm;bl

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----