.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Dnes do 20:00 volíme vedenie miest a obcí
Pridané: 15. 11. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) - Starostov obcí, primátorov miest a poslancov zastupiteľstiev volíme dnes od 7:00 do 20:00. Približne 4,4 milióna obyvateľov Slovenska vyberá predstaviteľov obcí, miest a v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častí na najbližšie štyri roky. Sedem obcí využilo možnosť otvoriť volebné miestnosti skôr, aj v nich sa však hlasuje do 20:00. V Malej Lodine (okres Košice-okolie) hlasujú už od 5:00 a od 6:00 sa dá hlasovať v obciach: Lazany (okr. Prievidza), Skalka nad Váhom (okr. Trenčín), Veľká Hradná (okr. Trenčín), Skalité (okr. Čadca), Vyšná Šebastová (okr. Prešov) a Košická Polianka (okr. Košice-okolie), agentúru SITA o tom informovala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová.

Ako ďalej uviedla zapisovateľka ÚVK, voľby dnes nie sú vo všetkých 2 926 obciach. Pre voľby vytvorili 5 989 volebných okrskov, no volebných miestností je napokon iba 5 986, lebo v troch obciach sa voľby vôbec nekonajú. Ide o obce: Ižipovce (okres Liptovský Mikuláš), Ondavka (okres Bardejov) a Harakovce (okres Levoča), kde nepodali kandidačné listiny pre voľby poslancov zastupiteľstva a na starostu obce. V 14 obciach dnes nezvolia celé zastupiteľstvo, v šiestich obciach nevolia starostu a z nich v troch ani svoj poslanecký zbor. Voľby sa tu preto budú opakovať. Nové voľby vyhlási do 14 dní od oficiálneho zverejnenia výsledkov volieb predseda národnej rady. Pravdepodobne budú na prelome februára a marca. Do zvolenia nových obecných zástupcov, vedú obce tí, čo boli zvolení v predošlých voľbách.

ÚVK počas celého hlasovania priebežne rieši problémy volebných komisií nižších stupňov. Časť jej členov sa vyberie sledovať hlasovanie v teréne, časť zostáva v centrále a priebežne rieši problémy nižších volebných komisií. ÚVK avizovala, že vyšle jedného svojho člena do Púchova, kde ešte pred voľbami zistila porušenie volebného zákona.

Nejasnosti spojené s obecnými voľbami objasnia voličom až do skončenia hlasovania, do 20:00 na informačnej telefonickej linke ministerstva vnútra. Volať sa dá na bratislavské čísla: 02/4859 2312 a 02/4859 2313. Volebná infolinka slúži výlučne voličom a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám a obciam.

Až do skončenia hlasovania platí informačné moratórium. Počas moratória zákon zakazuje v médiách a v budovách, kde sú volebné miestnosti, a v ich bezprostrednom okolí zverejňovať alebo vysielať informácie o politických stranách a nezávislých kandidátoch v ich prospech alebo neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Členovia volebných komisií a pracovníci odborných útvarov nesmú až do podpísania zápisnice o výsledku hlasovania informovať o priebehu ani o čiastkových výsledkoch volieb. Moratórium platí aj na zverejňovanie výsledkov prieskumov k obecným voľbám. Zverejňovať sa môžu až po skončení hlasovania. Priebežné neoficiálne výsledky obecných volieb publikuje Štatistický úrad SR po zaznamenaní prvých zápisníc z miestnych či mestských volebných komisií po 20:00 na dvoch webových stránkach - http://www.statistics.sk a http://www.volbysr.sk. Definitívne výsledky budú zverejnené po ich schválení ÚVK v nedeľu 16. novembra.

Zo zákona sa voľby do obecných či mestských zastupiteľstiev a voľby starostov a primátorov konajú v posledných 14 dňoch ich volebného obdobia. Keďže mestských a obecných zástupcov sme naposledy riadne volili v sobotu 27. novembra 2010, uplynie im štvorročné volebné obdobie presne 27. novembra tohto roka.tm;mt;pu

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----