.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Polícia už preveruje údajné kupovanie hlasov
Pridané: 15. 11. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) – Krátko po začiatku dnešného hlasovania v obecných voľbách preveruje polícia jeden prípad možného kupovania hlasov, povedal pre médiá počas dnešného ranného rokovania Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel. “V niektorých regiónoch sa to stáva opakovaným javom. Samozrejme, polícia je pripravená aj na tento variant. Dokonca sme tieto trestné činy riešili už pred voľbami, pred oficiálnou kampaňou,“ upozornil policajný viceprezident. Doplnil, že v jednom prípade už rozhodol súd. “Viaceré trestné konania prebiehajú, dokonca aj dnes sme dostali také podanie, to znamená, že protikorupčná jednotka v danom regióne je vonku a dokumentuje takýto prípad,“ zdôraznil Ábel s tým, že ďalšie podrobnosti nemôže zatiaľ zverejniť.

Na poriadok, nerušené hlasovanie a následné sčítanie hlasov bude počas celého dňa dohliadať niekoľko tisíc policajtov. Podľa vyjadrenia Ľubomíra Ábel sú zatiaľ voľby pokojné. Polícia k dnešným voľbám dostala vyše 200 rôznych podnetov, nie všetky však súviseli s trestnými činmi a priestupkami a polícia ich preto postúpila iným orgánom, napríklad ÚVK. Ábel pripomenul, že hlavnou úlohou polície počas volieb je ochrana objektov, kde sídlia okrskové, miestne, mestské, obvodné volebné komisie a tiež Ústredná volebná komisia a ďalšie inštitúcie. V teréne sú policajné hliadky, slúžia aj príslušníci kriminálnej polície a v prípade potreby sú pripravené i špeciálne policajné útvary a pyrotechnici. “Dnes je posilnený výkon služby o 5 000 policajtov, čiže spolu máme na Slovensku s bežným výkonom služby vyše 7 200 policajtov,“ informoval viceprezident Policajného zboru SR. Polícia ešte pred voľbami vyzvala ľudí, aby informácie o možnom narušení volieb okamžite ohlásili na najbližšej policajnej stanici alebo na čísle 158.

Približne 4,4 milióna obyvateľov Slovenska vyberá predstaviteľov obcí, miest a v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častí na najbližšie štyri roky od 7:00 do 20:00. Priebežné neoficiálne výsledky obecných volieb začne Štatistický úrad SR po zaznamenaní prvých zápisníc z miestnych či mestských volebných komisií zverejňovať po 20:00 na dvoch webových stránkach - http://www.statistics.sk a http://www.volbysr.sk. Definitívne výsledky budú zverejnené po ich schválení ÚVK v nedeľu 16. novembra.

Až do skončenia hlasovania platí informačné moratórium. Počas moratória zákon zakazuje v médiách a v budovách, kde sú volebné miestnosti, a v ich bezprostrednom okolí zverejňovať alebo vysielať informácie o politických stranách a nezávislých kandidátoch v ich prospech alebo neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Členovia volebných komisií a pracovníci odborných útvarov nesmú až do podpísania zápisnice o výsledku hlasovania informovať o priebehu ani o čiastkových výsledkoch volieb. Moratórium platí aj na zverejňovanie výsledkov prieskumov k obecným voľbám. Zverejňovať sa môžu až po skončení hlasovania.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správutm;mt

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----