.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Pozorovateľom volieb nemôže byť každý
Pridané: 15. 11. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) – Pozorovať hlasovanie v dnešných voľbách do orgánov samosprávy obcí a aj následné sčítanie hlasov môže každý, kto o to požiada okrskovú volebnú komisiu a tá mu na to dá súhlas. Pozorovateľom však nemôže byť úplne každý. Ústredná volebná komisia (ÚVK) na základe viacerých podnetov a sťažností na prítomnosť pozorovateľov vo volebných miestnostiach konštatovala, že “kandidát do orgánu samosprávy obce je oprávnený byť pozorovateľom len pri sčítaní hlasov“ a pozorovateľ nemôže byť vôbec členom okrskovej volebnej komisie. Ako sa ďalej uvádza v uznesení, o ktorom médiá informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR, pozorovateľ má právo byť vo volebnej miestnosti počas celého hlasovania, nesmie ale narušiť hlasovanie, najmä princíp tajných volieb a ochranu osobných údajov. Okrsková volebná komisia nemôže ohraničiť čas pre prítomnosť pozorovateľa vo volebnej miestnosti.

Počas hlasovania aj následného sčítania hlasov nesmie pozorovateľ narušiť poriadok vo volebnej miestnosti. “Počas sčítania hlasov je pozorovateľ oprávnený sledovať činnosť komisie tak, aby bolo objektívne možné získať poznatok o spôsobe sčítania hlasov samotnou komisiou,“ píše sa ďalej v uznesení ÚVK. Okrsková volebná komisia by podľa ÚVK mala pri rozhodovaní o žiadosti na pozorovanie volieb prihliadnuť najmä na zachovanie poriadku vo volebnej miestnosti a v jej bezprostrednom okolí, ako aj na uznesenia ÚVK. “Rozhodnutie komisie nesmie byť svojvoľné,“ vyzýva ÚVK okrskové volebné komisie. ÚVK už na svojom prvom zasadnutí 21. októbra prijala stanovisko, ktorým povolila účasť pozorovateľov, ak bude dodržaný poriadok vo volebnej miestnosti.

Približne 4,4 milióna obyvateľov Slovenska vyberá predstaviteľov obcí, miest a v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častí na najbližšie štyri roky. Hlasovať sa dá do 20:00. Priebežné neoficiálne výsledky obecných volieb bude Štatistický úrad SR po zaznamenaní prvých zápisníc z miestnych či mestských volebných komisií zverejňovať po 20:00 na dvoch webových stránkach - http://www.statistics.sk a http://www.volbysr.sk. Definitívne výsledky budú zverejnené po ich schválení ÚVK v nedeľu 16. novembra.tm;mt

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----