.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Polícia zmarila kupovanie hlasov vo Zvolene
Pridané: 15. 11. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) – Polícii sa podarilo zmariť kupovanie hlasov voličov vo Zvolene. Ako pre médiá potvrdila zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová, ide o prípad možného kupovania hlasov, o ktorom ÚVK a následne aj médiá ráno informoval viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel. Ábel však nechcel prípad novinárom konkretizovať, aby nenarušil jeho preverenie. Polícia podľa Chmelovej zdokumentovala prípad kupovania hlasov vo Zvolene, podarilo sa jej “prichytiť pri čine, zdokumentovať a hneď vzniesť aj obvinenie“. Hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová pre SITA potvrdila, že polícia vo Zvolene prijala podnet v súvislosti s volebnou korupciou, prípadom sa zaoberá Národná kriminálna agentúra, avšak v tejto chvíli nemôže poskytnúť bližšie informácie.

Za kupovanie hlasov vo voľbách hrozí väzenie na jeden až päť rokov. Trestný čin volebnej korupcie je v Trestnom zákone od septembra 2011. Trestné stíhanie v súvislosti s voľbami hrozí aj v rámci trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb. Na šesť mesiacov až tri roky môže skončiť vo väzení ten, kto inému násilím alebo hrozbou násilia, či ľsťou bráni v ústavnom práve voliť svojho kandidáta vo voľbách. Trestné je tiež nútenie k voľbe určitého kandidáta.

Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských či miestnych zastupiteľstiev si na najbližšie štyri roky volíme dnes do 20:00. Pre všetkých približne 4,4 milióna voličov platí, že v deň volieb, teda dnes, musia dosiahnuť vek minimálne 18 rokov. Voliť môžu aj cudzinci, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Vo voľbách do orgánov samosprávy obcí volia v každej obci jej obyvatelia vlastných komunálnych zástupcov. Z tohto dôvodu sa dá voliť len v mieste trvalého bydliska. Priebežné neoficiálne výsledky obecných volieb publikuje Štatistický úrad SR po zaznamenaní prvých zápisníc z miestnych či mestských volebných komisií približne okolo 21:30 na dvoch webových stránkach - http://www.statistics.sk a http://www.volbysr.sk. Definitívne výsledky budú zverejnené po ich schválení ÚVK v nedeľu 16. novembra, odhadom okolo poludnia.tm;zd

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----