.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Na volebnej infolinke sa často pýtajú na hlasovanie
Pridané: 15. 11. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) – Nejasnosti spojené s obecnými voľbami objasnia voličom až do skončenia hlasovania, do 20:00 na informačnej telefonickej linke ministerstva vnútra. Volať sa dá na bratislavské čísla: 02/4859 2312 a 02/4859 2313. Volebná infolinka slúži výlučne voličom a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám a obciam. Voliči sa podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Evy Chmelovej, často informujú ako sa hlasuje, ako majú upraviť hlasovacie lístky a kedy je hlasovací lístok neplatný. Zaujímajú sa tiež o to, či si môžu vypýtať aj nový hlasovací lístok, ak by omylom pochybili. Volajúci sa sťažujú aj na kampaň, napríklad na stále vylepené plagáty, no v tejto oblasti ÚVK nemá žiadne kompetencie.

Na volebnej infolinke rezonujú tiež otázky o pozorovaní volieb. Zapisovateľka ÚVK v tejto súvislosti pripomenula, že ÚVK dnes vydala uznesenie, v ktorom vyzvala okrskové volebné komisie, aby o pozorovateľoch nerozhodovali svojvoľne. ÚVK v špeciálnom uznesení ďalej upozorňuje na to, že okrsková volebná komisia má povoliť účasť pozorovateľov počas hlasovania a sčítania hlasov, ak bude dodržaný poriadok vo volebnej miestnosti a nesmie účasť pozorovateľov časovo obmedziť. Pozorovateľom počas hlasovania nemôže byť kandidát do orgánu samosprávy obce, ale sčítanie hlasov už sledovať môže. Pozorovateľom vôbec nemôže byť člen okrskovej volebnej komisie.

Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských či miestnych zastupiteľstiev si na najbližšie štyri roky volíme dnes do 20:00. Pre všetkých približne 4,4 milióna voličov platí, že v deň volieb, teda dnes, musia dosiahnuť vek minimálne 18 rokov. Voliť môžu aj cudzinci, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Vo voľbách do orgánov samosprávy obcí volia v každej obci jej obyvatelia vlastných komunálnych zástupcov. Z tohto dôvodu sa dá voliť len v mieste trvalého bydliska. Priebežné neoficiálne výsledky obecných volieb publikuje Štatistický úrad SR približne okolo 21:30 na dvoch webových stránkach - http://www.statistics.sk a http://www.volbysr.sk. Definitívne výsledky budú zverejnené po ich schválení ÚVK v nedeľu 16. novembra, odhadom okolo poludnia.tm;zd

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----