.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Prvé výsledky hlasovania môžu byť okolo 21:30
Pridané: 15. 11. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) – Prvé priebežné výsledky dnešných volieb do orgánov samosprávy obcí možno očakávať približne hodinu a pol po zatvorení volebných miestností, teda okolo 21:30. Pre médiá to počas dnešného rokovania Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) povedala predsedníčka Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Benkovičová. Upozornila, že ide o odhad a všetko závisí od práce volebných komisií a kvality volebných zápisníc. Celkové výsledky volieb možno podľa Benkovičovej očakávať v nedeľu 16. novembra na obed. Treba si podľa nej uvedomiť, že dnešné komunálne voľby -“to je 2 926 autonómnych malých volieb, kde sa výsledky končia na úrovni obcí“ a štatistický úrad v tomto prípade plní doslova sumarizačnú úlohu. Zákon od ŠÚ SR nevyžaduje prezentáciu priebežného spracovania výsledkov hlasovania. Na základe doterajšej tradície však úrad zverejní neoficiálne priebežné výsledky hlasovania o novom vedením miest a obcí na dvoch webstránkach - http://www.statistics.sk a http://

www.volbysr.sk.

Zverejnenie výsledkov hlasovania z poslednej volebnej mestskej či miestnej zápisnice ťažko predpokladať. Podľa Benkovičovej napríklad v roku 2010 “posledná miestna zápisnica bola spracovaná o 09:05 v nedeľu, posledná obvodná zápisnica bola spracovaná 09:20“. Ak by sa zopakoval podobný scenár ako pred štyrmi rokmi, kedy sa čakalo na jednu miestnu zápisnicu celé hodiny, mohli by byť celkové výsledky známe okolo 11:00, 11:30 až 12:00. “V prípade, že by sa nič mimoriadne nevyskytlo, všetky komisie by pracovali tak, ako majú a boli by schopné výsledky poskytnúť hneď po sčítaní, tak potom by sa samozrejme ten čas mohol aj skrátiť. Ale skôr než v nedeľu doobeda alebo na obed ťažko očakávať, že celkové výsledky budú k dispozícii,“ dodala pre médiá šéfka štatistiky Ľudmila Benkovičová.

Všetky volebné zápisnice po ich doručení do odborných sumarizačných útvarov Štatistického úradu SR kontrolujú pracovníci štatistiky. Ich rukami prejde počas volebnej noci viac ako 150-tisíc rôznych tlačív. Spolu sa na spracovaní volieb dnes v noci bude podieľať približne 1 050 osôb vrátane servisu a logistiky. Zápisnice z volieb sa spracujú na približne 600 počítačoch a 230 tlačiarňach.

Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských či miestnych zastupiteľstiev si na najbližšie štyri roky volíme dnes do 20:00. Pre všetkých približne 4,4 milióna voličov platí, že v deň volieb, teda dnes, musia dosiahnuť vek minimálne 18 rokov. Voliť môžu aj cudzinci, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Podľa ministerstva vnútra je ich približne 61 500. Vo voľbách do orgánov samosprávy obcí volia v každej obci jej obyvatelia vlastných zástupcov a preto sa dá voliť iba v mieste trvalého bydliska.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správutm;mt

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----