.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Šieste obecné voľby poznačilo kupovanie hlasov
Pridané: 15. 11. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) – Takmer na celom Slovensku sa skončilo hlasovanie v šiestych voľbách do orgánov samosprávy obcí od vzniku samostatnej Slovenskej republiky, výnimkou je košický Luník IX., obec Svinia a bratislavská mestská časť Ružinov. Hlasovanie predĺžili do 20:38 v košickej mestskej časti Luník IX. Dôvodom bolo prerušenie volieb okolo obeda na 38 minút, lebo v jednej z volebných miestností zistili, že jedna z voličiek za plentou opisovala z papierika, koho má voliť za starostu a za poslancov. Médiám to potvrdila zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová. V obci Svinia v Prešovskom okrese prerušili voľby krátko pred 17:00. Volebná komisia tu zistila, že vo volebnej miestnosti majú voliči lístočky s číslami, koho majú krúžkovať. Preto volebnú miestnosť zatvorili na 45 minút a hlasovať sa tam musí dať do 20:45, informovala agentúru SITA predsedníčka miestnej volebnej komisie Helena Kollárová. Vo volebnej miestnosti na Drieňovej ulici bol okolo 18:00 výpadok elektriny. Voliť sa tu bude o 15 minút dlhšie, potvrdila agentúre SITA hovorkyňa Ružinova Miroslava Štrosová.

Rozhodovanie približne 4,4 milióna voličov o nových primátoroch, starostoch a poslancoch mestských a miestnych zastupiteľstiev poznačili prípady kupovania hlasov. Volebnú korupciu, za ktorú v prípade dokázania hrozí väzenie na jeden až päť rokov, preverovala polícia počas dňa vo Zvolene, v Kremnici a v Žarnovici. V Kremnici sa napokon nepotvrdila. Polícia napríklad preveruje oznámenie, že v obci Torysa v okrese Sabinov jeden z kandidátov kupoval v krčme alkohol voličom s tým, aby mu dali hlas.

ÚVK dostala viacero podnetov na možné marenie volieb a svojich členov preto počas dňa vyslala napríklad do v Marianky (okres Malacky), Senca a Piešťan. Špeciálnu pozornosť venovala mestu Púchov, kam išli voľby sledovať dvaja členovia ÚVK a zároveň je v každej z 18 volebných miestností v Púchove od začiatku hlasovania až do skončenia sčítania hlasov jeden nezávislý pozorovateľ. ÚVK rozhodla o tom, že v Púchove sa všetky volebné materiály – použité hlasovacie lístky a ostatné dokumenty zapečatia lepiacou páskou s pečiatkou ÚVK, aby boli zabezpečené pre prípad neskoršieho preskúmavania.

ÚVK dostala množstvo podnetov na prítomnosť pozorovateľov vo volebných miestnostiach. Pre spory okolo pozorovateľov vydala ešte doobeda aj špeciálne uznesenie, v ktorom okrem iného vyzvala okrskové volebné komisie, aby povolili účasť pozorovateľov počas hlasovania a sčítania hlasov, ak bude dodržaný poriadok vo volebnej miestnosti. ÚVK tradične dostala veľa podnetov aj na volebnú kampaň, ktorá však nepatrí do jej kompetencií.

Priebežné neoficiálne výsledky obecných volieb publikuje Štatistický úrad SR po zaznamenaní prvých zápisníc z miestnych či mestských volebných komisií približne okolo 21:30 na dvoch webových stránkach - http://www.statistics.sk a http://www.volbysr.sk. Definitívne výsledky budú zverejnené po ich schválení ÚVK v nedeľu 16. novembra, odhadom okolo poludnia.tm;zd

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----