.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Licenčná rada dostala šesť sťažností spojených s voľbami
Pridané: 24. 11. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 24. novembra (SITA) - Licenčná rada dostala v súvislosti s obecnými voľbami niekoľko sťažností. Všetkých šesť sťažností smerovalo výlučne na vysielanie televízií, celoslovenských i lokálnych. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Lucia Jelčová, "rada zaevidovala šesť sťažností, z toho jednu jej postúpila Ústredná volebná komisia (ÚVK). Jedna z doručených sťažností sa vzťahovala na obdobie pred kampaňou, ostatných päť sa týkalo vysielania počas kampane". Všetky sťažnosti RVR zatiaľ prešetruje.

Licenčná rada dostala v súvislosti s voľbami do orgánov samosprávy obcí, ktoré sa konali 15. novembra, jednu sťažnosť na vysielanie ešte pred začiatkom kampane. Ide o sťažnosť na Mestskú televíziu Ružomberok, konkrétne jej reláciu Téma odvysielanú 20. októbra. Sťažovateľ namietal, že televízia odvysielala diskusiu s kandidátmi na funkciu primátora mesta Ružomberok v čase pred začatím volebnej kampane. Kampaň sa podľa zákona začala 29. októbra o 7:00 a trvala do 13. novembra do 7:00.

Ďalších päť sťažností sa týka vysielania počas zákonom určenej kampane. RVR medzi nimi preveruje aj sťažnosť od fyzickej osoby, ktorú jej postúpili z ÚVK. Sťažnosť je na vysielanie miestnej televízie v obci Pribylina v čase volebnej kampane a jej autor tvrdí, že mu televízia nezabezpečila taký prístup v rámci volebného vysielania ako inému kandidátovi. Licenčná rada dostala tiež sťažnosť na vysielanie Žilinskej televízie z 2. novembra, v ktorom sa autorovi sťažnosti nepozdával rozsah volebných šotov jedného z kandidátov na primátora Žiliny. Zároveň autor sťažnosti považuje za nezákonné, že tento kandidát je riaditeľom spomínanej televízie. Z celoštátnych televízií dostala RVR v súvislosti s obecnými voľbami sťažnosti na súkromnú spravodajskú televíziu TA3 a dve sťažnosti jej prišli aj na súkromnú televíziu Markíza. V prípade TA3 sa sťažnosť týka diskusií s kandidátmi, ktoré sa vysielali od 29. októbra. Jej autorovi konkrétne prekážalo, že "televízia pozývala do debát len niektorých kandidátov - na základe prieskumu preferencií". Dve sťažnosti dostala rada na Televízne noviny TV Markíza odvysielané 12. novembra. Ich autori sa sťažovali na reportáž o distribúcii propagačných materiálov kandidátov na poslancov do mestského zastupiteľstva v Komárne do schránok obyvateľov, "pričom táto aktivita bola podľa sťažovateľov označená ako protizákonná a informovali o nej v čase tesne pred začiatkom volebného moratória", dodala Jelčová.

Oficiálna mediálna kampaň k voľbám do orgánov samosprávy obcí trvala od 29. októbra do 13. novembra. Volebná kampaň je podľa zákona mimo tohto času zakázaná. Po skončení kampane nasledovalo až do zatvorenia volebných miestností, do 15. novembra do 20:00 informačné moratórium. Ministerstvo vnútra SR a ani ÚVK nie sú oprávnení kontrolovať volebnú kampaň k voľbám do orgánov samosprávy obcí. Napriek tomu ÚVK pred voľbami aj počas nich dostala množstvo rôznych podnetov na vedenie kampane, napríklad na stále vylepené plagáty. Sťažnosti na nezákonnú kampaň, ktorá mohla ovplyvniť výsledky volieb, možno adresovať Ústavnému súdu SR. Volebné sťažnosti môžu podať na Ústavný súd (ÚS) SR do 10 dní po oznámení výsledku volieb (do 26. novembra) politické strany, 10 percent voličov príslušného volebného obvodu alebo kandidát, ktorý získal najmenej 10 percent hlasov. Ak ústavný súd zistí, že protizákonná volebná kampaň alebo ďalšie okolnosti mohli ovplyvniť výsledky volieb, môže výsledky zrušiť, čo sa v minulosti už viackrát stalo. Ústavný súd SR rozhodne o sťažnosti na neústavnosť alebo nezákonnosť voľby do orgánu miestnej samosprávy alebo proti výsledku volieb do orgánu miestnej samosprávy do 90 dní od doručenia sťažnosti Ústavnému súdu SR.tm;bl

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----