.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Nové obecné voľby budú 7. marca, rozhodol predseda NR SR
Pridané: 26. 11. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 26. novembra (SITA) - Nové voľby do orgánov samosprávy obcí sa uskutočnia na budúci rok 7. marca. O vyhlásení nových obecných volieb pre 29 obcí, v ktorých sa 15. novembra voľby buď nekonali, alebo v nich nezvolili všetkých obecných zástupcov, rozhodol dnes predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. Agentúru SITA o tom informoval komunikačný odbor Kancelárie NR SR. Ako vyplýva z rozhodnutia predsedu parlamentu, v 15 obciach budú voliť starostu a v 18 budú voliť poslancov, to znamená, že v štyroch obciach budú rozhodovať tak o starostovi, ako aj o poslancoch.

Starostu aj poslancov budú voliť obyvatelia v obciach: Ižipovce (okres Liptovský Mikuláš), Ondavka (okr. Bardejov), Zálesie (okr. Kežmarok) a Harakovce (okr. Levoča). O starostovi majú 7. marca rozhodovať voliči v obciach: Hubice (okres Dunajská Streda), Dolné Dubové (okr. Trnava), Branč (okr. Nitra), Lužany (okr. Topoľčany), Jasenové (okr. Žilina), Varín (okr. Žilina), Buzitka (okr. Lučenec), České Brezovo (okr. Poltár), Veľký Lom (okr. Veľký Krtíš), Brežany (okr. Prešov) a Kuzmice (okr. Trebišov). Doplniť svoj poslanecký obecný zbor musia v obciach: Horný Bar (okr. Dunajská Streda), Smolinské (okr. Senica), Naháč (okr. Trnava), Melčice-Lieskové (okr. Trenčín) a tiež v troch obciach v okrese Liptovský Mikuláš - v Jalovci, Jamníku a Pavčinej Lehote. Do obecného zastupiteľstva sa bude voliť i v obciach: Lopušné Pažite (okr. Kysucké Nové Mesto), Stránske (okr. Žilina), Kunešov (okr. Žiar nad Hronom), Poľanovce (okr. Levoča), Podhradík (okr. Prešov), Nižná Pisaná (okr. Svidník) a Chrasť nad Hornádom (okr. Spišská Nová Ves).

Už v deň volieb do orgánov samosprávy obcí bolo jasné, že v 14 obciach nevolia celé zastupiteľstvo, v šiestich obciach nevolili starostu a z nich v troch ani svoj poslanecký zbor. Voľby sa tak 15. novembra vôbec nekonali v obciach: Ižipovce, Ondavka a Harakovce a teda sa volilo iba v 2 923 obciach z celkového počtu 2 926 obcí. Tento zoznam obcí sa rozšíril o ďalšie po vyhlásení výsledkov. Ak Ústavný súd SR rozhodne, že niekde boli voľby neplatné, môžu sa nové voľby napokon konať ešte v ďalších obciach, mestách alebo mestských častiach.

Predseda NR SR podľa zákona vyhlasuje nové voľby do 14 dní od oficiálneho zverejnenia výsledkov volieb. Do zvolenia nových obecných zástupcov vedú obce tí, ktorí boli zvolení v predošlých voľbách. Podmienkou pre účasť na hlasovaní bol vek nad 18 rokov. Keďže v obecných voľbách volia v každej obci jej obyvatelia vlastných komunálnych zástupcov, voliť sa dalo len v mieste trvalého bydliska.tm;mt

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----