.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
Richard SULÍK (SaS): Trvalý euroval je jedno obrovské zlo
Pridané: 21. 2. 12
Autor: Radovan Pavlík (SITA)
Verzia pre tlač

Do politiky sa dostal ako poradca pre daňovú reformu ministra financií Ivana Mikloša, ktorému ukázal svoju diplomovú prácu na tému rovnej dane. Po Miklošovi radil aj Jánovi Počiatkovi, od ktorého odišiel keď dopísal zákon, v ktorom navrhol znížiť daň z príjmov na 16 percent, za čo si od Roberta Fica vyslúžil označenie teoretický avanturista. V marci 2009 založil stranu Sloboda a solidarita a volebný výsledok ho o rok katapultoval do kresla predsedu parlamentu. Porúčať sa musel keď jeho strana nepodporila navýšenie prvého eurovalu.

 

Prečo by sa mali občania zúčastniť blížiacich sa volieb?
Z rovnakého dôvodu, z akého by sa mali zúčastniť akýchkoľvek volieb. Majú možnosť povedať, akú vládu si želajú. To samo osebe je taký silný argument, že ďalší ani netreba uvádzať.

Pre ktorý kľúčový dôvod by občania mali voliť SaS?
SaS je strana, ktorá obhajuje záujmy Slovenska, ktorá nepoklonkuje Bruselu a neprijíma akékoľvek hlúposti. Sme strana, ktorá ponúka riešenia a ktorá nemá vôbec nič spoločné s Gorilou.

Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň? 
Náš rozpočet je 700 až 800-tisíc eur. Máme dosť veľa vlastných zdrojov, budeme si niečo požičiavať, nie z banky, ale od viacerých majetných členov našej strany.

Je pre Vás povolebná spolupráca s niektorou stranou úplne vylúčená? Prečo?
So Smerom. Smer je zodpovedný za nebývalé rozkrádanie a šafárenie v rokoch 2006 až 2010. Okrem toho je strana Smer ideologicky na opačnom brehu. To je ako mačkopes alebo ako oheň a voda, to jednoducho nejde dokopy. Okrem Smeru nevylučujeme žiadnu stranu.

Čo považujete za najväčšiu prednosť a čo za najväčší problém Slovenska?
Výhodou je, že Slovensko je pomerne malé, a ak existuje politická vôľa a vhodné okolnosti, dokáže sa prispôsobiť vývoju, ťažiť a získavať aj v ťažkom prostredí a v ťažkej dobe. Medzi prednosti rátam dobrú geografickú polohu a dobré infraštruktúrne napojenie na krajiny západnej Európy. Ako nevýhodu Slovenska vnímam príliš silnú ľavicovú orientáciu, ktorá bráni tomu, aby sme prijímali dobré riešenia.

Čo si myslíte, že je najväčší súčasný problém fungovania Európskej únie?
Najväčší problém Európskej únie, najmä eurozóny, je nedodržiavanie dohôd. Dlhé roky sa nedodržujú dohody ako sú napríklad Maastrichtské kritériá, smernice Európskej centrálnej banky a podobne. Toto narobí eurozóne obrovské problémy. Za najväčší problém EÚ považujem prílišnú byrokratizáciu, to, že má príliš veľkú snahu všetko regulovať, všetko usmerňovať a stanovovať. Máme stotisíc strán smerníc.

Aké sú priority Vašej strany vo vzťahu k Bruselu? 
Nie sme euroskeptici, naopak, hlásime sa k EÚ. Sme presvedčení, že Slovensko spravilo dobre, keď vstúpilo do EÚ. Zároveň si však myslíme, že netreba slepo súhlasiť so všetkým, čo príde z Bruselu. Treba sa pýtať, aký to má zmysel, musia byť dovolené aj kritické otázky. Rozmýšľajme o tom, ktorý konkrétny krok Slovensku pomôže, a ktorý mu skôr uškodí.

Možno je zbytočné sa pýtať, ale predsa: podporíte v parlamente zavedenie trvalého eurovalu? 
Máte pravdu, tá otázka je zbytočná.

Čiže nie?
Jednoznačne nie. Trvalý euroval - to je jedno obrovské zlo. Slovensko príde o obrovské množstvo peňazí aj o značnú časť suverenity. Trvalý euroval nepozná právo veta a keď si niekto v Bruseli zmyslí, že bude zdvojnásobený, nebudeme mať ani možnosť povedať, že to nechceme. Okrem toho vidíme, ako sa tie peniaze používajú. Vieme, že sa porušujú všetky pravidlá a že to pôjde len na financovanie gréckych dôchodkov alebo francúzskych bánk.

Ste za fiškálnu úniu?
Som za prísnejšie pravidlá, ale zároveň musím povedať, že problémy, ktoré má Európska únia a eurozóna nevznikli preto, lebo by pravidlá neexistovali. Vznikli preto, lebo pravidlá neboli dodržiavané. Trojpercentný deficit v Pakte rastu a stability sprísnili na pol percenta, ale keď nebolo dodržiavané trojpercentné pravidlo, je ilúziou si myslieť, že bude dodržiavané polpercentné. No a zmluva o trvalom eurovale bude pomáhať tým krajinám, ktoré nedodržiavajú pravidlá. Čiže vlastne skôr podporuje nedodržiavanie pravidiel ako ich dodržiavanie.

Nemyslíte si, že predvolebné vyhlásenia politikov o obmedzení poslaneckej imunity verejnosť vníma ako pokrytecké? 
Úplne tomu rozumiem. Preto sú z toho teraz politici takí šokovaní, lebo opäť chceli predviesť divadielko pre voliča ako si ju chcú zrušiť. Teraz sú rozčarovaní, že my to myslíme vážne. Ale samozrejme, a to by som rád zopakoval, dvadsať rokov tu len hrali divadlo.

Čo bráni, aby sa imunita naozaj obmedzila na hlasovanie a výroky v NR? 
Mnohí politici sa v skutočnosti svojich privilégií nechcú vzdať, veď ony sú príjemné. Som presvedčený, že majú niečo, čo im nepatrí, ale v tejto spoločnosti neexistuje sila, ktorá by im to vzala. Iba oni sami sa jej môžu vzdať. Preto im to padne tak ťažko.

Ste za zmeny v daňovom zaťažení, prípadne za zavedenie progresívneho zdanenia?
Myslím si, že náš daňový systém je na veľmi slušnej úrovni a zmeny, ktoré by som robil, by už boli skôr kozmetické. Keby niečo, tak by som zrušil odpisy, čiže dal úplnú voľnosť odpisovania. Náš daňový systém je v dobrom stave.

Ponechali by ste súčasnú úroveň daní?
Určite sme proti zvyšovaniu sadzieb, ale viem si predstaviť diskusiu o zrušení niektorých výnimiek.

Akým spôsobom by ste zmenili odvodový systém?
Odvodový systém treba komplet prekopať. Chceme systém výrazne zjednodušiť, chceme doňho vniesť viac solidarity a menej zásluhovosti a chceme zdobrovoľniť niektoré platby. Vzhľadom na demografický vývoj a súčasnú výšku odvodov sa naša spoločnosť nevyhne odvodovému bonusu alebo niečomu podobnému. To znamená, že majú existovať solidárne dávky a všetky musia s rastúcim príjmom rásť.

Odvodový bonus prinesie viac peňazí zamestnancom, na druhej strane na zmeny doplatia niektorí živnostníci...
To neznamená, že by sme živnostníkom zvýšili odvody, my by sme len zrušili výnimky. Chceme, aby bol systém spravodlivý. Viem, že sa to dotknutým skupinám nebude páčiť, ale to je malá časť živnostníkov, veľká časť živnostníkov platí minimálne odvody a tie chceme znížiť alebo úplne zrušiť. Pravda, existuje malá časť, ktorá systém zneužíva - tí majú smolu.

Ste za zníženie odvodov?
Malo by byť, ale to nejde len tak. Musí to byť spojené s ďalšími veľkými zmenami.

Ste za zrušenie minimálnej mzdy? 
Sme za to, aby sa zrušila. Je to zbytočný zásah do vzťahu dvoch súkromných subjektov - zamestnávateľa a zamestnanca. Minimálna mzda bráni vzniku pracovných príležitostí.

Ste za zmenu financovania cirkví?
Cirkvi by nemali byť financované zo štátneho rozpočtu. Stotožňujem sa s návrhom ministra Daniela Krajcera, aby občania časť svojich daní mohli poukázať svojej cirkvi.

Chodíte pravidelne do divadla či kina?
Odkedy som v politike takmer vôbec.

Športujete pravidelne?
Áno. Hrávam druhú ligu v squashi.

Upravili by ste pravidlá pre vykonávanie interrupcií?
Som za presne za také pravidlá, aké existujú a nič by som nemenil žiadnym smerom.

Súhlasili ste so štrajkom lekárov?
Nie.

Ste za spoplatnenie školstva?
Za čiastočné spoplatnenie vysokého školstva áno. Zároveň ale musí existovať systém pôžičiek a štipendií, aby mohol študovať každý.

Nezneužíva prezident otáľaním s vymenovaním generálneho prokurátora svojvoľne svoju funkciu?
Pán prezident si neplní ústavné povinnosti, to je horšie ako len zneužitie.

Je Slovensko potravinovo a energeticky bezpečné?
Slovensko vyrobí dvadsaťkrát viac áut ako spotrebuje, tak prečo by muselo vyrobiť presne toľko potravín ako spotrebuje? Keď množstvo áut vyvezieme, môžeme doviezť niečo pšenice alebo mäsa. Ale treba povedať, že dotačná politika Európskej únie masívne likviduje slovenské poľnohospodárstvo a za to vďačíme tiež našim politikom.

Je najväčším problémom justície korupcia?
Áno.

Ktoré sociálne skupiny sú pre Vašu stranu prioritné?
Tie, ktoré sa živia vlastnou prácou.

Potrebuje Slovensko verejnoprávne médiá?
Mne ku šťastiu verejnoprávne médiá nechýbajú. Ale keď ich už raz máme, musíme ich financovať z daní a musíme ich riadne manažovať.

Je pre Slovensko 150 poslancov veľa?
Myslím si, že sto by bolo lepšie číslo.

Boli voľby v Rusku slobodné?
Netrúfam si to posúdiť, až tak podrobne som celý ich priebeh nesledoval.

Bude arabská jar pokračovať smerom k demokracii?
Nie som až taký optimista.

Ako odhadujete svoj volebný zisk?
Nebudem špekulovať, odpoveď dajú voliči.

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----