.
[ volebný infoservis ]
 
.
----
----
.

RSS kanál |

.
----
VOĽBY: Na transparentnosť kampane majú dohliadnuť dobrovoľníci
Pridané: 11. 8. 14
Autor: SITA
Verzia pre tlač

BRATISLAVA 11. augusta (SITA) - Inštitút pre verejné otázky (IVO) hľadá dobrovoľníkov pre účasť na medzinárodnom projekte zameranom na výskum transparentnosti financovania volebnej kampane pred jesennými komunálnymi voľbami. Ako inštitút informoval na svojej internetovej stránke, monitorovať transparentnosť financovania kampane kandidátov na primátora budú v priebehu septembra až novembra v ôsmich slovenských krajských mestách. Projekt finančne podporuje Európska únia a a spoluorganizujú ho mimovládne organizácie z Poľska a Slovinska.

"Zamerali sme sa na voľbu primátorov v krajských mestách, pretože tieto sú zaujímavé pre verejnosť a aktívne sa v nich angažujú politické strany," povedal pre agentúru SITA prezident IVO Grigorij Mesežnikov. Podľa Mesežnikova bude úlohou dobrovoľníkov sledovať predvolebné zhromaždenia kandidátov, počítať ich bilboardy na území mesta a sledovať ďalšie aktivity v rámci kampane. Na základe toho vypracujú odhad finančných nákladov, ktoré na kampaň jednotliví kandidáti vynaložia. IVO zároveň osloví kandidátov s požiadavkou, aby zverejnili financovanie svojej kampane. Ak tak urobia, IVO porovná odhad a skutočný stav použitých finančných nákladov. "Momentálne kandidátom žiadny zákon neprikazuje zverejňovať financovanie svojej kampane," povedal Mesežnikov. "Je len na nich, či sa pripoja k našej výzve a tým podporia myšlienku transparentného financovania," dodal.

Vybraní dobrovoľníci absolvujú v septembri v Bratislave školenie. Náklady na dopravu, ubytovanie a stravu im bude hradiť IVO. Po skončení práce v rámci projektu dostanú všetci dobrovoľníci potvrdenie o spolupráci s IVO. Zároveň inštitút venuje každému z nich knižný dar zo svojej vydavateľskej produkcie a ďalšie vybrané publikácie. Na projekte sa pre zachovanie objektívnosti nemôžu zúčastniť jednotlivci, ktorí vo voľbách kandidujú na akúkoľvek funkciu a tiež tí, ktorí sa zúčastňujú na volebnej kampani v prospech niektorého z kandidátov. Vylúčení sú tiež členovia strán, ktoré vo voľbách kandidujú a tí, ktorí boli do orgánov samospráv zvolení v predchádzajúcom volebnom období.

Záujemcovia o účasť na projekte musia zaslať prihlášku, stručný životopis a stručný motivačný list na e-mailové adresy mesez@ivo.sk alebo bartos@ivo.sk. Uzávierka je do 31. augusta. Podmienkou účasti na projekte je tiež to, aby záujemcovia mali v čase volieb trvalý alebo prechodný pobyt v jednom z krajských miest.sa;nr

.
----
.
----
.
----
.
Žiadne novinky...
----


infovolby.sk na facebooku

Stránka je projektom MEMO 98 a realizuje sa vďaka podpore Nadácie otvorenej spoločnosti-OSF

OSF

MEMOSITA

Paneurópska vysoká škola

----