[ volebný infoservis ]

VOĽBY: Mladí dobrovoľníci chcú bojovať za transparentné voľby
Pridané: 4. 11. 14
Autor: SITA

BRATISLAVA 4. novembra (SITA) - Študenti a absolventi vysokých škôl z rôznych kútov Slovenska sa rozhodli bojovať proti možnej netransparentnosti blížiacich sa komunálnych volieb. Aktivisti z Občianskeho združenia 89 tvrdia, že napriek udalostiam z novembra 1989 je nedemokratický priebeh volieb v mnohých obciach na Slovensku bežne zaužívanou praktikou. V spolupráci s politológom Martinom Klusom a politickým analytikom Jánom Baránkom sa chcú dobrovoľníci pokúsiť o odstránenie manipulácie s hlasmi Slovákov. Informovala o tom Jana Mikolajčíková zo združenia.

Občianskym združením vyslaní dobrovoľníci sa budú snažiť zabrániť porušovaniu moratória, kupovaniu hlasov, falšovaniu volebných výsledkov, podvodom súvisiacim s prenosnou volebnou urnou ako aj požívaniu alkoholických nápojov členmi volebných komisií. Tesne pred voľbami preto OZ 89 adresuje výzvu občanom, aby im nahlásili obce, v ktorých občania zvyknú byť takýmto spôsobom podvedení alebo kde existuje akékoľvek podozrenie, že v prípade novembrových volieb by to tak malo byť. "Na jednej strane je síce smutné, že táto aktivita vlastne supluje nečinnosť, či neschopnosť štátnych orgánov tieto vážne problémy aktívne riešiť, no na druhej strane to, že sa mladí ľudia takto dobrovoľne angažujú za volebnú transparentnosť, nemožno inak, len to uvítať a podľa možnosti im v maximálnej možnej miere pomôcť a vyjsť v ústrety,“ skonštatoval Martin Klus.

Prvá, najväčšia časť dobrovoľníkov, bude v najkritickejších obciach prítomná počas celého volebného dňa. Druhá skupina do volebných miestností zavíta s blížiacim sa koncom hlasovania okolo dvadsiatej hodiny, aby mohla pozorne dohliadať na transparentnosť a korektné spočítanie hlasovacích lístkov. Ostatní dobrovoľníci vytvoria dvoj-trojčlenné mobilné hliadky, ktoré náhodne skontrolujú situáciu vo volebných miestnostiach niektorých obcí, najmä pitie alkoholu, porušovanie volebného moratória a podobne.

Polícia už odhalila dva prípady volebnej korupcie, ktoré súvisia s nastávajúcimi komunálnymi voľbami. V prvom prípade je obvinený kandidát na starostu obce Bystrany v okrese Spišská Nová Ves Štefan Z. Podľa vyšetrovateľov ponúkol Rómom mäso za to, aby mu dali svoj hlas. V druhom prípade obvinený Kristián S. prijal podľa polície 1 500 eur za vybavenie aspoň 400 hlasov pre kandidáta na primátora Dunajskej Stredy. Obvineným hrozí päťročné väzenie. Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských či miestnych zastupiteľstiev si na najbližšie štyri roky volíme 15. novembra. Voliť môže približne 4,4 milióna obyvateľov. Volia aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku. Podľa ministerstva vnútra je ich približne 61 500.pr;bl


www.infovolby.sk
Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené len s uvedením zdroja. Obrazový materiál © SITA, a.s., ak nie je uvedené inak.