[ volebný infoservis ]

VOĽBY: Polícia preveruje šesť prípadov možného kupovania hlasov
Pridané: 15. 11. 14
Autor: SITA

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) – Polícia zvládla svoje úlohy počas dnešného hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí. “Do 20-tej hodiny sme zaznamenali 88 podnetov rôzneho druhu, z ktorých 51 smerovalo na podozrenie z kupovania hlasov, alebo takzvanú volebnú korupciu. V 45 prípadoch boli tieto preverené priamo na mieste, kde sa nepotvrdili tieto podozrenia a v šiestich prípadoch polícia prijala trestné oznámenie,“ médiá o tom po 21:00 informoval viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel. Zdôraznil, že spomínaných šesť trestných oznámení na možné kupovanie hlasov voličov sa bude v najbližších dňoch dopĺňať a až následne príslušný vyšetrovateľ rozhodne, či začne trestné stíhanie.

Vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru – NAKA podľa Ábela “dnes obvinil podozrivé osoby vo Zvolene z volebnej korupcie a následne budú pokračovať vyšetrovacie úkony po vznesenie obvinenia až do podania obžaloby na týchto páchateľov“. Za kupovanie hlasov vo voľbách hrozí väzenie na jeden až päť rokov. Trestný čin volebnej korupcie je v Trestnom zákone od septembra 2011. Trestné stíhanie v súvislosti s voľbami hrozí aj v rámci trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb. Na šesť mesiacov až tri roky môže skončiť vo väzení ten, kto inému násilím alebo hrozbou násilia, či ľsťou bráni v ústavnom práve voliť svojho kandidáta vo voľbách. Trestné je tiež nútenie k voľbe určitého kandidáta.

Medzi závažné udalosti zaradil Ľubomír Ábel prípad napadnutia policajta v Prievidzi. Páchateľa útoku na verejného činiteľa na mieste zadržali. Podľa Ábela sa prípad stal v okolí jednej okrskovej volebnej miestnosti, kam privolali policajnú hliadku, pretože priamo v miestnosti jeden občan robil výtržnosti. Komisia situáciu podľa Ábela nezvládla a požiadala o pomoc policajtov. Tí občana upokojili, vyviedli z miestnosti, no pred miestnosťou občan na jedného z policajtov zaútočil. Polícia zaznamenala aj ďalšie trestné činy a priestupky, ktoré narušili hlasovanie v obecných voľbách. V dvoch prípadoch ide o podozrenie z trestného činu ohovárania. Polícia dostala tiež 13 podnetov na porušenie moratória, ktoré sa pravdepodobne budú posudzovať ako priestupky.

Polícia však zatvorením volebných miestností svoju prácu nekončí a pokračuje až do konca sčítania hlasov a doručenia poslednej volebnej zápisnice. Podľa policajného viceprezidenta majú “nejaké indície, že by mohlo prísť k výtržnostiam pred niektorými volebnými miestnosťami, sídlami okrskových volebných komisií“. Pokojné sčítanie hlasov tam zaistí viac policajtov. Polícia vysoko hodnotí spoluprácu s volebnými komisiami na všetkých stupňoch a oceňuje aj aktívnosť občanov. Ábel očakáva, že k voľbám pribudnú ďalšie trestné oznámenia.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu na http://audio.sita.sk.tm;nr


www.infovolby.sk
Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené len s uvedením zdroja. Obrazový materiál © SITA, a.s., ak nie je uvedené inak.