[ volebný infoservis ]

Ján SLOTA (SNS): Dôchodky budú zvýšené, aj keby sme mali zoštátniť Eiffelovu vežu
Pridané: 29. 2. 12
Autor: Radovan Pavlík (SITA)

V politike je od roku 1990 a svoju stranu dvakrát doviedol do vlády – vládol s Vladimírom Mečiarom, aj Robertom Ficom. Pre svoje výroky často čelí obvineniam z nacionalizmu a xenofóbie na čo odpovedá, že na cudzincov neútočí, ale len bráni Slovensko a slovenské záujmy. Jeden z najkontroverznejších slovenských politikov, predseda SNS Ján Slota.

 

Prečo by sa mali občania zúčastniť na blížiacich sa voľbách?
Vo voľbách sa bude rozhodovať aj o tom, či SR zostane národným štátom, alebo sa stane súčasťou tzv. fiškálnej únie, čo sa rovná európskemu superštátu, a tým pádom je koniec so Slovenskom. Slovenský päťapolmiliónový národ by v tom tristomiliónovom kolose skončil v priebehu jednej generácie. Druhým argumentom je, aby sme Slovensko nezadlžili na päť generácií dopredu. Trvalý euroval zadĺži každého obyvateľa vrátane dojčiat sumou 2 000 eur, to je neúnosné a likvidujúce. Ľudia musia ísť voliť, aby dôchodcovia nezačali hladovať. Naše dôchodky sú v porovnaní s úniou takmer len desatinové.

Pre ktorý kľúčový dôvod by občania mali voliť SNS?
Dôchodcovia, ktorí vybudovali tento štát, zažívajú totálnu chudobu a čaká ich doslova hlad. Preto považujem za samozrejmosť, že minimálne dôchodky budú zvýšené o sto eur mesačne. A to spravíme, aj keby sme mali zoštátniť hoci Eiffelovu vežu v Paríži.

Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň?
Približne 1,1 milióna eur, požičiame si ich v banke.

Je pre Vás povolebná spolupráca s niektorou stranou úplne vylúčená? Prečo?
V týchto ťažkých časoch by bolo ideálne, keby bola vláda národnej spásy. Možno je to bombastické pomenovanie, ale ide o záchranu Slovenska. Bol by ideálny tím odborníkov s politickou podporou strán v parlamente. Okrem Maďarov, samozrejme. Piatu kolónu Orbána si do vlády v žiadnom prípade nedáme.

Čo považujete za najväčšiu prednosť a čo za najväčší problém Slovenska?
Očami predsedu SNS považujem za najväčšiu prednosť, že máme suverénny štát, že môžeme rozhodovať o osude tohto štátu. To je viac ako isté. Problémov je veľa, maďarské sily, ktoré chcú pripojiť južné Slovensko k Maďarsku, alebo 500-tisíc cigánskych príživníkov. Za najväčší problém považujeme, že keby sa k moci dostali ľudia, ktorí hlasovali za euroval a chcú fiškálnu úniu, tak o tento štát prídeme.

Čo si myslíte, že je najväčší súčasný problém fungovania Európskej únie?
To čo nám prekáža najviac, že Nemecko ako hegemón vedome využilo lajdáckosť južných štátov, napožičiavalo im peniaze a teraz čaká na peniaze z eurovalu. Tie peniaze Gréci ani neuvidia. Terajšia Európska únia je znôška byrokracie, podvodov a klamstiev. Nové členské krajiny sú diskriminované, napríklad v poľnohospodárstve. V byrokratickom aparáte sú nezmyselne zamestnané tisícky pracovníkov s obrovskými platmi.

Aké sú priority Vašej strany vo vzťahu k Bruselu? 
Sme za zavedenie celoeurópskej minimálnej mzdy. Platíme rovnaké ceny za energie ako v západnej Európe, ale mzdy máme desaťnásobne nižšie. Kde je tu triviálna spravodlivosť?

Podporíte v parlamente zavedenie trvalého eurovalu?
V žiadnom prípade.

Ste za fiškálnu úniu?
V žiadnom prípade sa nebudeme podieľať na vytvorení fiškálnej únie a superštátu, pretože by to bol koniec slovenského národa.

Nemyslíte si, že predvolebné vyhlásenia politikov o obmedzení poslaneckej imunity verejnosť vníma ako pokrytecké? Čo bráni, aby sa imunita naozaj obmedzila na hlasovanie a výroky v NR?
Ide len o priestupkovú imunitu, o prekračovanie rýchlosti a okolo toho je taká dráma. Trestnoprávna imunita v podstate neexistuje, pretože nech hocičo spravíte, Národná rada SR vydá poslanca na trestnoprávne konanie. Ak sa má imunita zrušiť, tak všetkým, od prezidenta, cez vládu, policajné zložky, až po poslancov. Buďme si všetci rovní.

Ste za zmeny v daňovom zaťažení, prípadne za zavedenie progresívneho zdanenia?
Sme za rovnú daň na úrovni 16 percent – na daň z príjmov fyzických osôb, právnických osôb aj DPH. Sme presvedčení, že toto je systémové opatrenie a nie zvyšovanie daní.

Akým spôsobom by ste zmenili odvodový systém? 
Je príliš zložitý a Slovensko má jedno z najvyšších daňovo-odvodových zaťažení. Chceme odvody znížiť, systém zjednodušiť, aby každý na svojej výplatnej páske jasne videl, koľko vlastne platí. Sme tiež za posilnenie prvého dôchodkového piliera na úkor druhého.

Ste za zrušenie minimálnej mzdy? 
Minimálna mzda by nemusela byť definovaná, lebo podnikateľom sťažuje zamestnávanie.

Ste za zmenu financovania cirkví?
Je to na diskusiu s cirkvou, dôležité je, aby mala z čoho žiť. Nezabúdajme, že komunistický režim cirkvi vzal obrovské majetky. Som za taliansky model - kto je veriaci, pošle časť daní cirkvi, ateista štátu.

Chodíte pravidelne do divadla či kina?
Nie.

Športujete pravidelne?
Nie.

Upravili by ste pravidlá pre vykonávanie interrupcií?
Mali by byť povolené len pre prípady znásilnenia, alebo zdravotného poškodenia plodu.

Súhlasili ste so štrajkom lekárov?
Najprv áno, na konci už nie.

Ste za spoplatnenie školstva?
Čiastočne. Niektoré výberové školy.

Nezneužíva prezident otáľaním s vymenovaním generálneho prokurátora svojvoľne svoju funkciu?
Ja si myslím, že nie, čaká na nález Ústavného súdu SR.

Je Slovensko potravinovo a energeticky bezpečné?
Absolútne nie.

Je najväčším problémom justície korupcia?
Z polovice. Druhou polovicou je, že by sa mala prísnejšie posudzovať pracovitosť sudcov.

Ktoré sociálne skupiny sú pre Vašu stranu prioritné?
Dôchodcovia, ktorí vybudovali Slovensko, a mladí ľudia, ktorí si chcú založiť rodiny.

Potrebuje Slovensko verejnoprávne médiá?
Určite, lenže terajšia RTVS je spolitizovaná inštitúcia.

Je pre Slovensko 150 poslancov veľa?
Určite.

Boli voľby v Rusku slobodné?
Boli minimálne rovnako demokratické ako v Nemecku, Amerike alebo vo Francúzsku.

Bude arabská jar pokračovať smerom k demokracii?
To si myslí len úplný idiot.

Ako odhadujete svoj volebný zisk?
11 percent.


www.infovolby.sk
Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené len s uvedením zdroja. Obrazový materiál © SITA, a.s., ak nie je uvedené inak.